AIKIDO

Ai, Ki, Do oznacza “drogę harmonii ciała i umysłu”. Jest japońską sztuką samoobrony, dyscypliny oraz doskonalenia ciała. Założeniem jest takie skierowanie siły atakującego przeciw niemu, aby obezwładnić go, nie wyrządzając mu przy tym krzywdy. Trening aikido składa się z nauki przewrotów, padów oraz rzutów i dźwigni. W aikido ćwiczy się również kijem, mieczem oraz drewnianym nożem. Wymaga to regularnej, wieloletniej praktyki i przede wszystkim cierpliwości tak potrzebnej w treningu sztuk walki.

Aikido nie jest sportem. Skuteczność nie jest celem samym w sobie. Celem praktyki jest trening pracy nad sobą.

Każdy ćwiczy według swoich możliwości wydobywając swoje zalety jak siłę, szybkość lub gibkość. Nie ma podziału na lepszych i gorszych, nie trzeba być dużym, ani bardzo silnym.

Ćwiczyć mogą już dzieci od 4,5 roku życia aż do starości.

Aikido a bezpieczeństwo
W aikido podstawowym elementem bezpieczeństwa jest przestrzeganie zasad instruktora (którego nazywamy Sensei, co po japońsku znaczy nauczyciel) oraz odpowiednia sala ćwiczeń (dojo).
Nasza sala ćwiczeń pokryta jest specjalną mata o odpowiedniej miękkości oraz odpowiedniej wielkości bez wystających krawędzi półek czy innych elementów mogących powodować uszkodzenie ciała.
Podstawą treningu jest nauka bezpiecznego przewracania się co niestety nie jest takie proste. Dzięki temu ze ćwiczymy na macie, upadki na treningu są łagodniejsze niż w rzeczywistości.
Klepanie ręką o matę sygnalizujemy, że coś nas boli, jest to znak stop dla wykonującego technikę i natychmiast zwalnia się chwyt, aby nie zrobić partnerowi krzywdy.

Młodych adeptów zaznajamiamy z etykietą dojo, prawidłowym postępowaniem z własnym ubiorem treningowym, bronią oraz zasadami zachowania. Uczymy ich odpowiedzialności, samodzielności, umiejętności oceny sytuacji jak także samodyscypliny.
Treningi prowadzone są przez instruktorów z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą